Maraton Koşmak

Yılbaşı civarı düzenli takip ettiğim bloglardan kitubiden bir mail geldi, bir kitap okuyup çok etkilenmişler, yaptıkları tariften ben daha okumadan etkilendim ve kendime yılbaşı hediyesi olarak o kitabı aldım (hep korsan kitap okuduğum için o kadar fazla para vermem normalde :)) adı Mutluluk Dağıtmak.

Kitap, kendini üniversiteli bir zibidi gibi gösteren bir arkadaşın otobiyografisi aslında. Aynı zamanda bir e-ticaret başarı hikâyesi. Hayatları makara-kukara yapmak olan iki arkadaşın dünyanın en büyük ikinci büyük yazılım şirketi olan Oracledeki işlerini bırakıp kendi işlerini kurmaya çalışmaları ve çalışırken sıkıldıkları için yaptıkları Link Exchange uygulamasını 250 Milyon $ karşılığında satmaları ve daha sonra sıkıntıdan bir online ayakkabı satışı sitesine destek vermeleri daha sonra kendilerini iyicene kaptırıp tek odak noktalarının bu iş olması ve sonunda 2 Milyar $ karşılığında şirketin sadece bazı hisselerini Amazon.coma nasıl sattıklarını anlatıyorlar.

Kitabın yazarı Tony Hsieh (şay okunuyor nedense :)) çok süper bir eleman, Bir dünya para kazanmasına ve Amerikanın en büyük online alışveriş sitesi olmasına karşın, yaptıkları işi Mutluluk Dağıtmak olarak görüyor, gerçekten de insanları mutlu etmek için çok ilginç şeyler yapıyorlar, durup dururken bazı müşterilere çiçek göndermek ya da bir haftada teslim edilmesi gereken bir ürünü, dünyanın masrafını yaparak uçakla gönderiyor ve bir günde teslim ettiriyor.

Yaşam tarzı da çok süper, kendisine içinde sinema bile olan alışveriş merkezi gibi bir yer alıp tüm arkadaşlarına daireler veriyor, sırf parti yapmak için düğün salonu gibi kocaman bir yeri var, yapmak istediği ne varsa çok düşünmeden yapıyor. Mesela kendine bir kıtadaki en yüksek dağa tırmanma hedefi koyuyor ve çok sıkıntılı olduğu bir dönemde işi gücü bırakıp bir haftalık zirve yolculuğuna başlıyor, sonunda da hedefine ulaşıyor tabii ki.

Sonra bir gün Maraton koşmayı hedefliyor, Maraton kısmını okuduğum anda benim gözler fal taşı gibi açılıyor, Maraton 42 km. ve normal bir adamın hadi ben maraton koşayım demeyle koşabilmesi bana imkânsız geliyor. Ama Tony, kendisinin de başlangıçta böyle düşündüğünü, aslında o kadar da zor olmadığını, önemli olan şeyin çok çalışmak olduğunu, Maratona hazırlanmanın aslında düşünüldüğü kadar zor olmadığını, çok yavaş bir şekilde, yanında biriyle sohbet ederken tıkanmayacak hızda antrenman yapıldığını söylüyor ve sonunda maraton koşmayı başarıyor. Tabi beni kandırmayı da :) Hemen kendime 2012 yılında bir maraton koşmak hedefini koyuyorum.

Fazla heyecan yapmadan önce Tonynin haklı olup olmadığını öğrenmek için biraz internette araştıma yaptım ve ilk bulduğum makale (http://ankaramasterleri.org/Antrenman/MaratonKosabilirsiniz.html) herkesin Maraton koşabileceği ama bu sitenin özellikle 35+ insanlar için olduğu yönünde, tam da 2012 de 35 yaşında olacak bir insan için mükemmel başlangıç :)

Hemen sitedeki tavsiyelere uyuyorum ve yarımşar saatlik yürüyüşlere başlıyorum. Bir ay boyunca hemen hemen her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş yaptıktan sonra yavaş yavaş koşu kısmına da geçiyorum.

Koşu maceraları ve koşuya başlama hikayesi bir sonraki yazıda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir